İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Siğil Tedavisi

Hover me to open tooltip

Siğiller HPV virüsünün neden olduğu deri ve müköz membranları tutan lezyonlardır. HPV virüsü kadında rahim ağzı kanseri, erkekte ise anal veya genital bölgede kansere yol açabilir. Siğiller genelde vücudun her yerinde çıplak gözle görülebilen oluşumlardır. Günümüzde çok çeşitli tedavi şekilleri vardır. Tedavi genelde aylarca sürebilir. Bağışıklık sistemi iyi olan hastalarda bazen siğiller kendiliğinden düzelebilir. Fakat bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle bozulursa (gebelik, HIV enfeksiyonu, kemoterapi, diyabet vs.) tekrar tekrar ortaya çıkar ve yayılır.

HPV virüsünün yaklaşık 100 kadar çeşidi vardır. Bu virüslerden bir kaçı aynı hastada bulunabilir. Bunların hangilerinin genital siğil, hangilerinin extremitelerde görülen siğilleri yapacağı virüsün tipine bağlıdır. Bazı çeşitlerinde kanser yapma potansiyeli daha fazladır. Bu virüsler vücuda girdikten sonra hücre içine mukozaya yerleşir. Uzun zaman hiçbir belirti veremeden kalabilirler. Herhangi bir dönemde hastalık oluşturarak çok sayıda enfeksiyöz ve onkojenik potansiyelli siğiller oluşur.

Çocuklarda genital siğil saptanırsa cinsel istismara uğrama olasılığı yanında direkt elle bulaşma ya da kullanılan eşyalarla bulaşma akla gelmelidir. Hastalık en çok 20-40 yaşları arasında sıktır. Nemli ortamlar, gebelik, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, HIV enfeksiyonu siğillerin çıkmasına zemin hazırlar.

HPV enfeksiyonunda kuluçka dönemi 1-8 ay arasında değişir. Fakat virüs daha uzun bir süre hiçbir klinik belirti ve semptom vermeden devam edebilir. Siğiller inkübasyon döneminden sonra deriden kabarık, yumuşak, nemli, pembe-gri polipler şeklinde belirir. Bunlar tedavi edilmezse büyürler ve bazen karnabahar tarzında şişlikler oluşturur. Ayrıca bu dönemde hastalarda kaşınma ve yanmada olabilir. Homoseksüel erkeklerde bu siğiller daha çok anüs çevresindedir

Teşhis genelde direk gözle konur. Eğer siğillerde ülser, kanama varsa ve hızla çoğalıyorsa kanseri ekarte etmek için biopsi alınmalıdır.

Genitel siğiller virüs depolarıdır. Mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediklerinde kendiliğinden kaybolmaz. Kısa sürede vücudun diğer bölümlerine yayılabilir. Dokunma, sürtme veya kaşınma ile siğiller vücudun diğer yerlerine bulaştırılabilir.

Genital siğillerde çeşitli tedavi yöntemleri denenmiştir. Koter veya radyo frekans ile yakma, krioterapi (dondurma), operasyonla kesip çıkarma gibi yöntemler yanında imikomod, podofilin gibi yüzeyel krem ve solüsyonlarda kullanılabilir. Siğilin yeri büyüklüğü, yaygınlığına göre tedavi yöntemine karar verilir. İlaçla tedavide sonuç her zaman alınmayabilir.

Siğiller her zaman tekrarlayabilir. Özellikle bağışıklık sisteminin bozulması buna yol açar. HPV virüsü taşıyan kadın ve erkekle cinsel beraberliğin devamı da siğillerin yeniden çıkmasına yol açabilir.

Koruyucu amaçla 12-13 yaşlarında HPV aşısı uygulanabilir. 1. 2. ve 6. Aylarda toplam üç aşı uygulanır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi