İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Siğil Nedir ?

Siğiller derinin genelde sert yerlerinde görülen HPV virüsünün yaptığı çıkıntılardır. Genelde deriyle aynı renktedir. Bazen daha açık renkte olabilir. En yaygın görülen tipi sert ve buruşuk olanlardır. Ayak tabanında görülenler sürekli basmaya bağlı daha yumuşak ve düz olabilirler. Nasırlarla karışır.

Siğile neden olan HPV virüsü sıcak ve nemli ortamı sever. Bu nedenle yüzme havuzları, duşlar, soyunma odaları ve spor salonları gibi kalabalık yerler bulaşma ortamlarıdır.

Siğil hemen herkeste olabilir. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, tırnaklarını yiyenler, tırnak etlerini koparanlar ve bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde siğil oluşma riski daha fazladır.

Çocuklardaki siğiller bazen kendi kendine geçebilir. Fakat bu her zaman görülmez. Giderek çoğalan vakalarda, acı ve kaşıntıda varsa biran önce tedavi edilmelidir. Alerjik bünyeye sahip olanlarda bağışıklık sistemini zayıf düşüren hastalıklarda veya kişi kemoterapi görüyorsa, kortizon kullanıyorsa siğil olma olasılığı daha fazladır. Derideki kesik ve yaralar virüsün yerleşmesini kolaylaştırır. Ayrıca havuz kenarı, hamam, kaplıca, banyo, duş, tuvalet gibi ortak kullanılan sıcak ve ıslak ortamlar virüslerin bulaşmasını kolaylaştırır. Buralardaki havlu, bornoz, terlik vb. gereçlerde bulaşmada etkendir. Bazen hijyen koşullarına özen göstermeyen kuaförler, güzellik salonları da tehlikelidir. Siğile doğrudan temas, tırnak yeme alışkanlığı, yorgunluk, stres, kötü beslenme diğer nedenlerdir.

Siğil tedavisinde en önemli konu siğillerin yok edilmesidir. HPV virüsüne etkili ne yazık ki bir ilaç yoktur. Bu virüsü kişi bağışıklık sistemi ile ortadan kaldıracaktır. Halk arasında siğil ilacı denilen ve eczanelerde satılan içinde salisilik asit içeren ilaçlar kullanılabilir. Bunları kullanırken dikkat edilecek konu cilde teması önlenmeli sadece siğilin üzerine uygulanmalıdır. Cilde uygulanırsa yanıklara neden olabilir.

Günümüzde modern siğil tedavisinde bunlar ya elektrokoterle ya da radyofrekansla yakılır. Yakma işlemi 1 seansta bitmeyebilir. Bazen de yakıldıktan sonra yeniden siğil çıkabilir. Bu nedenle bu tür hastalar 6 ay süre ile her ay kontrol edilmelidir.  Çıkan siğiller yeniden yakılmalıdır.

Yakma dışında krioterapi (dondurma) yöntemi kullanılabilir. Fakat yakmaya bir üstünlüğü yoktur. Bu işlemler yapılırken kişinin bağışıklık sistemini güçlü tutması da önemlidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi