İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Siğil Nasıl Geçer ?

Siğiller cilde yerleşen HPV virüsleri ile oluşur. Virüsler ciltteki kesik veya yaralardan vücuda girer. Siğiller genelde zararsızdır. Fakat HPV virüsü son derece bulaşıcıdır. Tokalaşma veya yakın temas ile siğile doğrudan temas etmek ya da siğiller bulaşık bir yere dokunmak virüsün yayılmasına neden olur. Siğiller ellerde, parmaklarda ve ayaklarda sık görülür.

Siğiller vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Bunlar genellikle cilt renginde, sert ve pürüzlü olabilir. Bunun dışında koyu renkte (kahverengi, gri-siyah) düz yumuşak siğil tipleri de vardır. Ayak tabanındaki siğiller basmaya bağlı düz bir görünüme bürünebilirler ve nasırla karışırlar. Bunlarda bazen ağrıda olabilir.

Çocuklarda, ergenlik çağında olanlarda, tırnak yeme alışkanlığı olanlarda, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde siğil oluşma riski daha fazladır. Ama HPV virüsünü kapan herkeste görülebilir.

Çocuklardaki siğiller genelde kendiliğinden geçer. Bazen ebeveynler bunları okutur veya muska yazdırır. Kendi kendine geçen siğillerin bunlarla geçtiğini sanır. Ancak çocuklarda gittikçe çoğalan acı veren siğillerde mutlaka tedavi şarttır.

Siğillerde ana neden HPV adlı virüstür. Siğile neden olan bu virüs vücuttaki kesik ve sıyrıklardan vücuda daha rahat girer. Çocuklar düşme ve çarpma nedeniyle sık sık vücutlarını yaralar. Bu yaralardan virüsün girmesi kolaylaşır. Çocuklarda sık görülmesinin en büyük nedeni budur. Birde vücudun traş edilen yerlerinde erkeklerde yüzde, bayanlarda bacaklarda siğil görülme olasılığı fazladır. Bunun dışında vücudun herhangi bir yerinde çıkan siğil, vücudun başka bir yerine sıçrayabilir.

Siğillere neden olan virüsler daha çok ıslak ve nemli yerleri sever. Bir kişinin siğil olan bölgesine dokunmakla hemen virüs kapılmaz. Fakat bulaşık kişilerin kullandıkları eşyaların ortak kullanımı, siğil virüsünün bulaşmasını kolaylaştırır.

Diğer taraftan bazı kişilerin vücutlarındaki bağışıklık sistemi virüsün kapılmasını engelleyebilir. Tabi bağışıklık sistemi bozuksa virüs çok kolaylıkla hastalık oluşturabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda deride kesik veya yarası olanlarda, siğili olan kişilerin kullandığı havlu bornoz, terlik gibi eşyalarda, ortak kullanılan hamam, kaplıca veya banyodan, direkt siğile temas ederek, tırnak yeme alışkanlığı sonrası bulaşma olabilir.

Özellikle genital siğillere neden olan bazı HPV virüsü çeşitleri kansere yol açabilir. Özellikle rahim ağzı kanserlerinde bu virüsün etkisi fazladır. Genital siğillerin bulaşmasında cinsel ilişki önemlidir. Siğillerin oluşması bazen 6 ayı bulabilir.

Daha az olarak HPV virüsleri penis kanserine veya oral seks yoluyla ağız ve boğazda kanser gelişimine neden olabilir. Bunların düzenli olarak pap smear testi yaptırması teşhis ve tedavi açısından son derece önemlidir.

Tedavide günümüzde radyo frekans ile yakma uygulanmaktadır. 6 ay süre ile hastaların takip edilir. Tedavi sonrası yeniden siğil çıkabilir. Virüsün vücuttan bağışıklık sistemi ile atılması yıllar alabilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi