İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Siğil Çeşitleri nelerdir ?

HPV virüsünün yaklaşık 100 tipi vardır ve siğillere yol açan bu virüs değişik şekilde lezyonlarla karşımıza çıkabilir. Siğil çeşitleri bulaştığı yere göre değişir. En sık olarak el ve ayak tabanlarında görülür. Deriyle aynı düzeyde olan siğiller yüzde görülür. Bunlar kahverengi, küçük, 1-2 mm çapında siğillerdir. Düz siğiller çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. En çok elde ve yüzde görülür. 2-3 mm çapında, kahverengi, ten rengi veya pembe renkte çil gibi görüntüsü vardır. Çoğu zaman benlerle karışırlar.

Siğil çeşitleri şu şekilde sınıflandırılabilir:

  1. Yaygın siğiller: El ayasında, parmaklarda, parmak aralarında, tırnakların çevresinde görülen siğillerdir. Deri bütünlüğünün bozulduğu yerlerde daha çok görülür. Özellikle tırnak yiyen kişilerde fazladır. Çocuklarda en sık görülen şekildir.
  2. Ayak tabanı siğilleri: Nasır görünümündedirler. Tek tek veya gruplar halinde olabilirler. Ayaklarda ki siğillerde ağrı bazen görülebilir.
  3. Düz siğiller: Vücutta her yerde görülebilir. Bunlar küçük, yumuşak ve düz siğillerdir. Daha çok saç ve yüz bölgesinde görülürler.
  4. Etek siğilleri: Erişkinlerde görülür. Cinsel yolla bulaşan siğillerdir. Tedavi edilmezse çok yayılabilirler. İleri yaşlarda kansere yol açabilirler. Tıbbi adı condyloma accümünata denir.

Siğiller temas yolu ile bulaşır. Siğilleri oluşturan HPV virüsü uzun yıllar vücutta hastalık yapmadan kalabilir. Bu nedenle siğillerin çıkma süresi hızlı değildir. Uzun bir kuluçka dönemleri vardır. En fazla bulaşma cinsel yolla bulaşan etek siğilleri denen kondilomlarda olur. Siğillerin en fazla bulaştığı yer hamamlar, havuzlar, tuvaletler gibi genel kullanılan yerlerdir. Ayrıca bornoz, havlu, terlik vb. gereçlere de bulaşabilir.

Siğilleri oluşturan virüsler her bünyede barınamazlar. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişilere bulaşsa bile bu bünyede üreyemezler. Tırnak yeme alışkanlığı olanlarda deri bütünlüğü bozularak üreyebilirler. Çocuklarda bazen kendiliğinden kaybolabilir. Fakat erişkinlerde tedavi şarttır. Çünkü zamanla kanser riski artar.

Siğillerin tedavi sonrası tekrarlanmaması için hastanın tedaviye sürekli ve düzenli gelmesi gerekir. Tedavide radyofrekansla bunlar tek tek yakılmaktadır. Tedavi yaklaşık 6 ay sürmektedir. Her ay hasta tedaviye gelir. Hastanın kansızlık, paraziter hastalıklar, böbrek yetmezliği, immün yetmezlik veya beslenme bozukluğu gibi nedenlerle vücut direncinin azalması bunların çıkmasına yol açar. Siğillerin tedavisi sırasında hasta yoğun ve stresli hayatına ara vermelidir. Bulaşma kaynaklarından uzak durmalıdır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi