İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Kondilomdan Tamamen Nasıl Kurtulunur

HPV virüsü ile karşılaşan bireylerin bir kısmında siğil görülmesi olağandır. Bir kez siğil problemi yaşayan kişi, doğru tedavi uygulanmazsa tekrardan aynı problemi yaşayacaktır. Siğil hastalığına sahip kişiler bunu çok iyi bilirler. Siğiller vücudun değişik yerlerinde çıkabilir. Kırmızı veya ten renginde, bazen de koyu kahverengi renkte et parçalarıdır. Genelde siğillerin üzerinde siyah renkte delikler vardır. Siğili besleyen ve üremesini sağlayan bu üst tabakadır. Anal bölgedeki siğiller gittikçe büyüyerek karnabahar tarzı bir görünüm alabilirler.

Siğiller bilhassa genital bölgede kötü bir görüntüye neden olurlar. Zaman zamanda kaşıntı yaparlar. Kişi bunları kaşırken kanatabilir. Hastanın sosyal ve seksüel yaşantısını etkiler. Depresyona neden olabilir. Birde en büyük tehlike bir DNA virüsü olan HPV virüsü hücrenin DNA yapısını değiştirerek kansere neden olabilir.

Tedavi amacıyla birçok yöntem kullanılmıştır. Bunlar kısaca yakma, lazer ve ilaç tedavisi şeklinde özetlenebilir. Siğil tedavisinde en önemli konu tedavinin sebatla devam ettirilmesidir. Siğil bir seansta tedavi edilecek bir hastalık değildir. Yaklaşık tedavileri 6 ay civarında sürer.

Siğil tedavisinde bir diğer konu siğil olan kişinin partneri de mutlaka tedavi edilmelidir. Yoksa hastalık tekrarlar ve bitmeyen bir kabusa döner.

Makatın içindeki ve dışındaki siğiller mercimek kadar olabileceği gibi karnabahar kadar dev boyutlara ulaşabilir. Siğil ne kadar büyük ve geniş alana yayılmış olursa tedavisi de o kadar zorlaşır. Bu nedenle fark edildiği anda tedavisi şarttır.

Makat siğillerinde asidik bir ilacın siğil üzerine uygulanması şeklinde bir tedavi vardır. Fakat burada siğiller yakılırken çevre deride yanabilir. Makat içindeki siğillerde bu yöntem kullanılamaz.

Dondurularak (krioterapi) siğil tedavisi bazı merkezlerde uygulanmaktadır. -40, -60° derecede gazla siğiller dondurularak yok edilmeye çalışılır. Bulunduğu yerde fazla iz kalır. Her siğile özellikle anüs içindeki siğillerde uygulanamaz. Nüksüde diğer yöntemlere göre fazladır.

Elektro koter veya radyo frekans ile siğillerin yakılması günümüzde en çok kullanılan yöntemdir. Lokal anestezi ile yapılır. Ameliyatsız bir yöntemdir. Elektrik enerjisi veya radyo dalgaları ile kondilomlar tek tek yakılmaktadır. Günümüzün en başarılı tedavi yöntemidir. Kliniğimizde lokal anestezi altında siğiller tek tek yakılır. Hasta her ay kontrole çağrılır. Çıkan siğiller tekrar tekrar yakılır. Yaklaşık 6 aylık bir tedavi süresi sonunda hasta kondilomlarından tamamen kurtulur. Yalnız HPV virüsüne etkili bir antibiyotik yoktur. Kişi bu virüsü bağışıklık sistemi ile yenecektir. Virüs yıllarca hastalık yapmadan kalabilmektedir. Bu yönden de hastaların uyanık olması gerekir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi