İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Kondilom Tedavisi

Makad siğili de denen bu hastalık en sık anal bölgede görülür. Fakat önde genital bölgede görülmeleri de sıktır. Başlangıçta ufak siğiller şeklinde başlar ve hastalar bu hastalığa yakalandığının farkına varmaz. Bunlar büyümeye ve çoğalmaya başlayınca makatımda sivilceler var, makatımda et beni çıktı gibi yakınmalarla hekime başvururlar. Hastalık ilerledikçe kaşınma şikayeti ile başvuranlarda artar.

Kondiloma akümünata diğer adıyla makad siğili HPV denilen bir virüsün yol açtığı bir hastalıktır. Genelde cinsel yolla bulaşır. Hasta eğer tedavi olmazsa hastalığı çevresine bulaştırır.

Makad siğili el, yüz ve vücudumuzun diğer bölgelerindeki siğillere benzer. Bunlarında kaynağı çeşitli virüslerdir. Bu siğillerin nemli bölgelerde oluşması nedeniyle yayılması hızlı olur ve tedavi zorlaşır.

Hastalar ilk olarak genital bölgede veya anal bölgede ele gelen pütürlü şişliklerden yakınarak gelir. Hastaların çoğu bunları et benleri veya sivilcelerle karıştırırlar ve bu nedenle önemsemezler. Unutulmamalıdır ki ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar erken hastalık biter. Çok hızlı ilerleyebilir ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalık olduğundan tedavisi ertelenmemelidir. Siğiller bir süre sonra kaşınır. Hasta bunları kaşıdıkça kanamalar oluşur. Bazen de ilk belirti siğiller ortaya çıkmadan oluşan kaşıntılardır. Fakat makattaki her kaşıntının nedeni siğiller değildir. Bu nedenle makad kaşıntısı olan hastaların mutlaka bir proktoloğa muayene olması gerekir.

Vücudun diğer bölgelerinde siğilleri olan kişilerin mutlaka makad ve genital bölgesini muayene ettirmesi gerekir. Bir de en önemlisi kondilomlu hastaların partnerleri mutlaka hiçbir yakınması olmasa bile muayene olmalıdırlar. Çünkü tedavide hastalığın kaynağının da kurutulması gerekir. Bazen kondilomlu hastaların partnerleri taşıyıcı olur ve onlarda herhangi bir kondilom belirtisi olmayabilir. Sadece hasta olan kişinin tedavisi yetersiz bir tedavi süreci olur. Böyle durumlarda mutlaka eş zamanlı tedavi etmek gerekir.

Makatın içindeki ve dışındaki siğiller mercimek kadar olabileceği gibi karnabahar kadar dev boyutlara ulaşabilir. Siğil ne kadar büyük ve geniş alana yayılmışsa tedavi o kadar zorlaşır. Erken tedavi esastır.

Siğillerde çok farklı tedavi yöntemleri vardır. Bunların her birinin hastaya olan yararı tartışmalıdır. Bazı yöntemlerin olumsuz yönleri de olabilir. İlaçlarla kondilom tedavisi siğil üzerine bir takım ilaçlar sürülerek yapılır. Bunda amaç siğili ilaçla yakmaktır. Ancak bu yöntem de 2 önemli sorun karşımıza çıkar. Bunlardan biri siğiller yakılırken çevredeki normal ciltte yanar. Diğer sorun ancak makad dışındaki kondilomlar yakılabilir. Makad içindekilere müdahale edilemez ve buradaki siğiller çoğalmaya ve büyümeye devam eder.

  1. yöntem krioterapi denen -40 veya -60 °C’de gaz ile siğillerin dondurulmasıdır. Gaz siğile dokunduğunda onu yok eder. Fakat tedavi sonrası nüks bunlarda fazla görülmektedir. Pratik bir yöntem olmasına rağmen anüs içinde uygulanamaz. Bu nedenle yine anüs içindeki siğiller yayılmaya ve büyümeye devam eder.

Günümüzde en revaşta olan yöntem radyo frekans ile siğillerin yakılmasıdır. Bizim kliniğimizde uyguladığımız yöntemde budur. Siğiller radyo frekans ile temiz cilde kadar yakılır. İşlem sadece birkaç dakika sürer. Genelde lokal anestezi altında yapılır. Ameliyatsız bir yöntemdir. Başarı şansı çok yüksektir. Hem makad dışındaki, hem de makad içindeki kondilomlarda da kullanılabilir. Özel bir spekulum ile anal kanala girilir. Özellikle homoseksüellerde görülen makad içi kondilomlar bu yöntemle çok kolay tedavi edilir.

Kondilom genelde cinsel yolla bulaşır. Eş cinsellerde daha sıktır. Ama bazen cinsel hayatı olamayan bireylerde de görülebilir. Bunlar da bulaşma klozetten veya hastalıklı bir kişinin iç çamaşırları ile bile olabilir. Sonuçta virütik bir hastalık olduğundan nadir de olsa virüs değişik bir şekilde alınabilir.

Makad siğili (kondilom) tedavi edilmezse hızla yayılır ve makad kanserlerine yol açar.

Kadınlarda ise rahim ağzı kanserlerinin en büyük nedenidir. Bu nedenle hastalık erkenden tedavi edilmelidir.

Kondilom tedavisinde amaç siğilleri yok etmek ve hastalığın tekrarlamasını önlemektir. Biz hastaları her ay çağırıp yeni çıkan kondilomları tek tek radyo frekansla yakmaktayız. Tedavi yaklaşık 6 ay sürmekte ve hastada herhangi bir belirti olmasa bile 1 yıl takip edilmektedir.

Hastalığın tedavisi sırasında cinsel ilişkiye girilmemelidir. Hastaların yakın çevresine bulaştırmaması için kişisel hijyenine itina göstermesi gerekir. Ortak tuvalet iyi temizlenmelidir. Hasta ortak havuza girmemelidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi