İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Kondilom Tedavi Yöntemleri

Genital siğiller 100 den fazla HPV virüsünün neden olduğu gözle görülebilen lezyonlardır. Bunların bir kısmı sadece anüs ve genital bölgeye spesifiktir. Cinsel olarak aktif kadınların %20’sinin virüsü taşıdığı sanılmaktadır. Bunların bir kısmı kanser yapan tiplerdir. Aynı hastada 2 veya 3 çeşit HPV virüsü bulunabilir.

Siğiller (kondilomlar) bulaşıcıdır. Siğillerin bulaşma şekli cinsel temasdır. Bulaşma için penisin vajinaya girmesi şart değildir. Yüzeysel temas ve sürtünme bulaşma kaynağıdır.

Kondilomlar cinsel aktivite ile bulaşır. Cinsel aktivitesi olmayan kişilerde nadiren görülür. En sık 18-25 yaş arası cinsel aktivitesi olan kadınlarda görülür. Kadınlara vajinal ilişki ile bulaşır. Anüs çevresindeki enfeksiyonlar anal ilişki ile olur. Homoseksüellerde sıktır. Cinsel partner sayısı arttıkça enfeksiyon riski artar. Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkları olan ( örneğin; HIV (+) ) kişilerde kondilom daha sık görülmektedir.

Çocuklarda görülen kondilom ya doğum sırasında anneden bulaşır ya da cinsel istismar sonucu olur. HPV yenidoğanda mucozal, konjonktival veya laringeal lezyonlar oluşturabilir. Bulaşma sezeryanla yapılan doğumlarda azalır.

Siğiller genital veya anal bölgede karnıbahar şeklinde et beni gibi oluşurlar. Boyutları çok değişiktir. Bunlar gözle görülürler. Renkleri çok değişiktir. Kahverengi bile olabilirler. Rahim ağzında ise gözle görülemeyen lezyonlar olabilir. Bunlar tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine yol açar.

Genital ve anal kondilomlu hastaların yarıya yakını kişinin bağışıklık sistemi ile kendiliğinden ortadan kalkabilir. Fakat virüsün vücuttan atılımı yıllar alabilir. Görünür lezyonların iyileşmesi sağlam görünen dokularda virüsün bulunmadığı anlamına gelmez. Tedavi kondilomun vücuttaki yerine göre değişir.

1-Kimyasal Ajanlar:  Bunların podofilin, trikloro asetik asit (TCA) ve 5-fluoro urasil (5-FU), epirefrin gell’dir. Podofilin antimikotik bir ajandır. Hücreleri öldürerek etki eder. Tek ajan olarak haftada 1 veya 2 defa kullanılır. Yanıklara yol açabilir. Sadece kondilom üzerine uygulanmalıdır. Gebelikte kontrendikedir.

Trikloro asetik asit (TCA); Podofiline benzer etkilidir. Pamuklu bir çubuk ile direkt lezyon üzerine sürülür. Bunun avantajı cildde yanma yapmaz. Mukozal yüzeylerde de kullanılabilir.

2-İmmünolojik Tedavi: Bu amaçla imikuimod ve interferon-A kullanılmaktadır. İmikuimod (aldara) immün cevabı arttırır. %5’lik krem şeklinde uygulanır. Mukozal yüzeylere uygulanmamalıdır.

İnterferon-A sistemik olarak kullanılır. Lokal tedaviler sonrası kullanılabilir. Lökopeni ve karaciğer yetmezliği gibi yan etkileri vardır.

3-Krioterapi: Sıvı nitrojen lezyon üzerine püskürtülmesi ile yapılır. Tekrarlama olasılığı fazladır. Gebelerde de kullanılabilir.

4-Elektroagülasyon veya radyofrekans: Günümüzde en revaçta olan yöntemdir. Lezyonlar tek tek yakılır. Genelde lokal anestezi altından yapılan bir ofis tedavisidir.

5-Cerrahi Tedavi: Çok büyük lezyonlarda uygulanır. Uygulama sonrası oluşan defekt  ya greft ile kapatılır ya da sekonder iyileşmeye bırakılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi