İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Kondilom Nasıl Geçer ?

Makad siğili (kondilom) HPV virüsünün yaptığı siğillerle karakterize bir hastalıktır. Yerleştiği yere göre de çeşitli isimlerle anılır. Makadda olan tipine kondilom denirken elde görülenine verruka vulgaris, ayak tabanındakine verruka plantaris denir.

Kondilom bulaşıcı bir hastalıktır. Bunu yapan bir HPV virüsüdür. Bu virüs kişiden kişiye temas şeklinde bulaşır. Direk yakın ilişki şarttır. Kişi kendi üzerinde başka yerlerine de bulaştırabilir. Aksırık, öksürük ile bulaşmaz. Bulaşma için cildin cilde teması şarttır. Dokunma veya cinsel ilişki gerekir. Bunu yapan 70’den fazla HPV virüsü saptanmıştır.

Makat ve genital organlarda görülen kondilomlar cinsel yolla bulaşır. Bu nedenle özellikle anal kondilomlar homoseksüel ilişki yaşayanlarda daha sık görülmektedir. Ancak sadece cinsel ilişkiyle bulaşmaz. Cildin cilde teması ile de bulaşır. Hatta klozetten, havuzdan bulaşabilir. Tuvaletten çıkan kondilomlu bir kişiyle tokalaşmak bile bulaşmaya yol açabilir. Hastalık mutlaka hastalıklı bir kişiden kapılır.

Korunmada hijyene çok dikkat edilmelidir. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı bulaşmayı kısmen önleyebilir. Fakat prezervatif olsa bile kondilomlu ciltten partnere bulaşma olabilir. Cinsel partnerde kondiloma benzer çıkıntılar varsa ilişkiye ara verilmelidir. Kişi kendisinden kuşkulanıyorsa cinsel partnerine zarar vermemek için biran önce muayene olmalı, varsa biran önce tedavisini yaptırmalıdır.

Kondilomlarda tanı kolaydır. Genelde gözle konur. Kesin tanı için biopsi yapılabilir. Kondilom vakalarında özellikle homoseksüellerde anoskop ile anüs içine de bakmak gerekir. Anüs içinde varsa onlarında tedavisi yapılmalıdır.

Kondilom tedavisinde amaç kondilomların ortadan kaldırılmasıdır. Bu amaçla çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. İlaçla kondilomların kimyasal olarak yakılması iyi bir yöntem değildir. Kondilom yanarken çevredeki ciltte yanabilir. Makat içinde bu uygulanamaz. Buradakiler çoğalmaya devam eder.

            Dondurma (Krioterepi): Lezyonlar dondurularak yok edilir. Kontrollü yok edilememesi, etkisinin yüzeysel olması, tamamının temizlenememesi, fazla seans gerekmesi nedeniyle artık pek kullanılmamaktadır. Daha çok jinekolojide rahim ağzı kondilomlarında kullanılır. Bağırsak içinde uygulanmaz.

Elektrokoter veya radyo frekansla kondilom tedavisi günümüzde en yaygın kullanılan bir yöntemdir. Elektrokoter kaynak makinası misali elektrik arkıyla yakar. Radyo frekans ise radyo dalgaları ile etki eder. Bunlarla tedavi yaklaşık 6 ay sürer. Hasta her ay gelir. Çıkan kondilomlar tek tek yakılır. 6 ay sonunda genelde hasta bu kondilomlar da kurtulmuş olur. Fakat gene de 1 yıl süre hasta herhangi bir nükse karşı kontrol edilmelidir.

Yakma yöntemi ile ortadan kaldırılamayacak kadar büyük vakalarda cerrahi olarak kondilomlu deri çıkarılır. Oluşan defekt ya greftle kapatılır ya da sekonder iyileşmeye bırakılır.

Kondilom tedavi edilmezse gittikçe yayılır. Penis, anüs, vagina her tarafı tutabilir. Anüs içinden barsaklara yayılabilir. Bu tür hastaların bulaşıcılığı da fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi