İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Kondilom Nasıl Bulaşır ?

Kondilomlar HPV virüsü denilen bir mikro organizmanın neden olduğu siğillerdir. HPV virüsü sık rastlanan bir virüstür. Yaklaşık 100 civarında çeşidi vardır. Bir DNA virüsüdür. Cinsel olarak aktif olan kişiler hayatının herhangi bir döneminde bu virüsü almış olabilir. Fakat virüs her zaman hastalığa neden olmaz. Bunda kişinin bağışıklık sistemi de çok önemlidir.

HPV virüsü cilt yoluyla veya muköz membronlarla bulaşan bir etkendir. Bu nedenle genital bölgede bulunan ve cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardan biridir. Belirtiler genelde virüs alındıktan 3-6 ay sonra kendini gösterir. Fakat bazen yıllarca virüs herhangi bir belirti vermeden vücutta kalabilir.

Kondilomlar vulva, anüs çevresinde, vaginada, anüs içinde, peniste ve kasık bölgesinde sık görülür. Fakat oral seks yapanlarda bazen ağız içinde de rastlanmaktadır.

Kondilom Belirtileri

Siğiller genelde hastalar tarafından görülerek doktora başvurulur. Bunlar yumuşak, deriden kabarık, pembe beyaz renkli karnabahar şeklinde oluşumlardır. Bazı tiplerinde renk daha koyu olabilir. Homoseksüellerde anüs içinde, oral seks yapanlarda ağız içinde veya kadınlarda vagina içinde kondilomlara rastlanmaktadır.

Kondilomlarda 2. belirti zaman zaman olan kaşıntılardır. Hatta bazengözle fark edilmeyen kondilomlar kendilerini kaşıntı ile belli edebilirler.

Bulaşma genelde deri yoluyla olur. Derinin bütünlüğünün bozulmuş olması bulaşmayı kolaylaştırır. Cinsel bölgeye yerleşmiş virüs temas yolu ile kolayca yayılabilir. Vaginal, anal veya oral yolla bulaşma en sık görülen yollardır. HPV virüsünün yaptığı siğiller bazen ellerde veya parmaklarda oluşan siğillerden farklıdır. HPV virüsünün bulaşmasında cinsel ilişki mutlak gerekli gerekli değildir.

Virüsten teması ile bireyden bireye bulaşır. Enfekte cildin diğer bir cilde teması bulaşmaya yol açar. Gençler arasında yaygın olan sürtünme şeklindeki tatmin şekli bulaşmanın en büyük nedenidir. Virüs ilişki sırasında ciltte oluşan mikroskobik yırtıklardan vücuda girer. Kondilomlu bireylerin %70-80’ninde partnerlerinde de virüse rastlanmaktadır. Vücudunda virüs taşıyan bireylerin çoğunda kondilomlar görülmez. Farkında olmadan yıllarca virüsü taşıyan kişiler vardır. Çok nadiren HPV virüsü ortak kullanılan eşyalarla (iç çamaşırı, havlu) klozetlerle, ortak kullanılan yüzme havuzlarından bulaşabilir.

Vücuda giren virüs bağışıklık sistemiyle hemen hemen %90 oranında ortadan kaldırılır. Ortadan kaldırılamayan virüsler vücut direncinin çeşitli nedenlerle düşmesi sonucu kondilomları oluşturabilir. Ağır gribal enfeksiyonlar, kanser hastalığı, kemoterapi, karaciğer hastalığı buna neden olabilir.

Kondilomu olan hamilelerde doğum sırasında virüs bebeklere bulaşabilir. Bebek doğum kanalından geçerken virüs bebeğin ağız boşluğuna bulaşır ve doğduktan sonra ağız içinde kondilomlar saptanır. Kondilomu olan hamilelerde doğumlar sezaryen yoluyla yapılmalıdır.

Genital siğillerin bulaşmasını önleyecek bir ilaç tedavisi yoktur. Bu nedenle bir an önce bu siğiller tedavi edilmelidir. Kliniğimizde radyo frekans yöntemi ile bu siğiller tek tek buharlaştırılmaktadır. Öncelikle tip tayini için biyopsi alınır ve lokal anestezi altında tüm siğiller tek tek buharlaştırılır. Tedavi yaklaşık 6 ay sürmektedir. Her ay hasta gelmekte çıkan yeni siğiller tek tek buharlaştırılmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi