İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Kondilom Çeşitleri

Genital siğiller HPV virüsünün yaptığı lezyonlardır. Anal ve genital bölge en sık oldukları yerdir. Bunun dışında ağız mukozasında, vajinada, anüs içinde de görülebilir. Aynı kişide birkaç çeşit HPV virüsü bulunabildiği gibi değişik görünümlerde siğiller olabilir. Genital siğillerin görüntüleri ve yapıları herkeste aynı olmaz. Hatta aynı kişide birden fazla değişik görüntülü siğil olabilir.

Genital siğil çeşitleri yapılarına göre genelde 3 şekilde görülmektedir. Kondilomun tiplerindeki bu farklılık HPV virüsünün tipine göre değişebileceği gibi kondilomların oluştuğu yere veya kişinin cilt yapısına görede değişiklik gösterebilir.

Genital siğillerin çeşitleri tiplerine göre ayrılır.

1-Flat Genital Siğil, Flat Kondilom: En az görülen tiptir. Bunlar cildden hafif kabarık, geniş şekilde tabana sahiptirler. İlk bakışta cildde yama benzeri kalın değişik bir cilt görüntüsü vardır. Rahim ağzında veya anal bölgede beyaz plak şeklinde görülürler. Anal bölgede veya dış genital bölgede ise koyu, cildde kabarık, yama tarzında oluşumlar olarak görülürler. Mutlaka bunlarda biopsi yapılmalıdır.

2-Punktiform İğne Başı Şeklinde Genital Siğiller: Dış genital organlarda görülen siğillerin bir kısmı bu şekildedir. Erkeklerde sıktır. Kadınlarda da pubis bölgesinde görülebilir. Beyaz, sedefi renkte ve bol miktarda bulunabilirler.

3-Karnıbahar Şeklinde Genital Siğiller: her iki cinstede en sık görülen genital siğil tipidir. Bunlarda HPV virüsünün tip tayinini yapmak zordur. Bunlar yumuşak, kaşıntılı kitlelerdir. Hızla büyürler. Üzerleri kaşınırsa kanarlar.

Tüm siğillerde başvurulacak yöntem öncelikle biopsi alıp tip tayini yapılmasıdır. Daha sonra günümüzde en çok kullanlan yöntem radyofrekansla tedavi yoluna gitmektir. Çok yaygın olmayan vakalarda lokal veya spinal anestezi sonrası siğiller tek tek yakılır. Yakılan yerler sekonder iyileşmeye bırakılır. Tedavi yaklaşık 6 ay sürer. Hasta her ay gelerek yeni çıkan siğillerini yaktırır.

Tedavi süresince cinsel ilişkiden ayrı olmak gerekir. Prezervatif eşleri korumaz. 6 ayın sonunda kondilomlardan tamamen kurtulan hasta genede 1 yıl kontrol edilmelidir. Çünkü virüs uzun süre hastalık yapmadan vücutta kalabilir.

Çok geniş olan vakalarda ise cerrahi tedaviye başvurulur.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi