İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Kondilom Bulaşıcı Mıdır ?

Kondilom bulaşıcı bir hastalıktır. Daha çok cinsel yolla bulaşan ve kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine yol açabilen HPV virüsü erkeklerde penis, skrotum ve anorektal kanserlere yol açar. Virüsün 100’den fazla tipi vardır. Bu nedenle korunması oldukça güç, bulaşması ise genellikle korunmasız cinsel ilişki sonucu olur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda Türkiye’de tam bilgi sahibi olanların sayısı çok azdır. HPV virüsü erkekte penis üzerine, kadında ise vagene yerleşir. Daha sonra bu virüs buradaki hücreler içine yerleşir. Bu yerleşimden sonra yıllarca sessiz kalabileceği gibi zaman zaman alevlenmelere yol açarak tekrarlayan genital siğil (kondilom) diye isimlendirilen lezyonlara neden olur.

Ancak bazen bu virüsler sinsi bir yol izler. Siğillere yol açmaksızın hücre DNA’sında değişikliklere yol açar. Bunlarda kadın hayatını tehdit eden rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) için ön dönemi oluşturur. Bu dönemde kadından alınacak PAP smear başlangıç aşamasında hastalığın yakalanmasını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar rahim ağzı kanserlerinde bu ön değişikliklerin korkutucu derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Erken yakalanan vakalarda sadece hastalıklı rahim ağzı ameliyatla alınmakta ve hasta kurtarılmaktadır. Rahim ağzı kanserlerinin oluşumu 10-15 yılı alır. Bu nedenle kadınların PAP-smear testi yaptırması bu hastalıktan kurtulmalarını sağlar.

Erkeklerde durum biraz daha farklıdır. Anogenital ( anüs, penis, serotum ) kanserleri için HPV bir risktir. Ama HPV virüsünün 100’ün üzerinde çeşiti vardır ve bunların hepsi kansere yol açmaz.

Bu hastalıklardan korunmanın en önemli yolu tek eşlilikten geçer. Fakat bu bile gerçekçi bir öneri değildir. Prezervatif kullanmakta eşleri kısmen korumaktadır. Prezervatifin kapsamadığı alanlarda oluşan siğillerin bulaşması kaçınılmazdır.

Bu konuda aşılar koruyucu olabilir. Fakat bu aşıların belirli tiplerdeki virüslere etkili olması nedeniyle korumaları sınırlıdır. Aşı olan herkes hastalıktan kurtulmuş sayılmaz. Buna rağmen ergenlik döneminde başlanarak ileri yaşlara kadar kadın ve erkeklerin her ikiside bu aşıyı 3 uygulama halinde yaptırabilirler.

Bulaşma cinsel ilişki dışında da olabilir. Vajinal doğum yapan kondilomlu kadınlar virüsü bebeklerine bulaştırabilirler. Yeni doğan bebeklerin ağız boğaz bölgelerinde HPV enfeksiyonu görülebilir. Bundan sakınmanın en iyi yolu bu tür annelerin doğumu sezeryanla yapmasıdır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi