İzmir Kondilom Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Bitkisel Kondilom Tedavileri

Kondilomlar cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup her yaşta erkek ve kadında görülebilir. Genital bölgedeki siğiller pembe veya gri renkte genital bölge veya anal bölgede görülen yumuşak cilt tümörleridir.

Genital siğiller çok bulaşıcıdır. Enfekte bir kişiyle bir kez yapılan cinsel temas bulaşması için yeterlidir. Kondilomların en çok görüldüğü yaşlar 20-40 yaşlarıdır. Çocuklarda çok nadirdir. Bazen yeni doğanda kondilomlu bir anneden bulaşabilir. Bebeğin lariksinde lezyonlara rastlanır.

Genital siğiller enfekte kişiyle cinsel temastan aylar sonra dahi ortaya çıkmayabilir. İlk başlangıçta belirtiler çok silik olduğundan farkına varılmayabilir. Siğiller ağrısızdır ve ilk başlarda farkına varılmayacak kadar küçüktür. İlk başlarda kaşıntıya yol açabilir. Kaşıma sonucu bu bölgede iltihaplanmada olabilir. Hastalık ilerlerse siğiller bir alanda yoğunlaşabilir ve geniş bir bölgeye yayılabilir. Tüm anal veya genital bölgeyi tutabilir. Siğiller kılların arasında, sünnet derisi içinde, rahim ağzında, anüs içinde de görülebilir.

Genital siğillerin tedavisinde ilk adım enfekte kişinin bunu eşine bulaştırmaktan kaçınmasıdır. Bunun için hasta kişinin farklı kişilerle cinsel birliktelik yaşamaktan kaçınması ve her zaman prezervatif gibi bir kontraseptif bariyer yöntemi kullanması gerekir. Ayrıca genital bölge temiz ve kuru tutulmalıdır. Siğiller çıktığı anda mutlaka yok edilmelidir. Hasta bir bunları kendi kesmeye kalkmamalıdır.

Utanç verici bir durum olduğundan hastalar genital siğiller için doğal ev ilaçları kullanmayı ve evde tedavi yöntemlerini tercih etmektedirler. Siğiller üzerine elma sirkesi sürülmesi, taze incir suyu ile yıkama, siğil üzerine soğan veya sarımsak sarılması halk arasında yaygın kullanılan şeylerdir. Bunlara rağbet edilmemelidir. Hastalar siğilleri uzman bir doktora giderek tedavi ettirmelidir ve bağışıklık sistemini ve moralini iyi tutmalıdır.

Genital siğillere sebep olan hiçbir gıda yoktur. Tek başına diyet genital siğillerin tedavisinde hiçbir yarar sağlanmaz. Ancak tedavi ile birlikte sağlıklı bir diyet takip ederek tedavinin etkinliği arttırılabilir, hem de bağışıklık sistemi arttırılabilir.

Ispanak, lahana, domates, ananas ve incir genital siğillere iyi gelen yiyeceklerdir. Aşırı işlenmiş yemeklerden ve abur cubur yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Diyet süt, fındık ve tohumlarla dengede tutulur.

Sigarayı bırakmak, düzenli egzersiz yapmak, tek eşlilik kondilom tedavisinde yardımcıdır. En önemlisi de bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı bir diyet takip edilmelidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi